Sender: Sinema ve Televizyon Senaryo Yazarları Derneği
Sender Anasayfası İletişim
 
Sender Hakkında... Sektörel Bilgiler... Sender Hukuk... Sender Üyelik Atölyeler... Yayınlar Forum Sayfaları... Linkler... Basında Sender Sender İletişim Bilgileri... Sender English Pages
 
 

SENDER İLETİŞİM BİLGİLERİ


senaryoyazarlari@gmail.com
0212 244 21 22
0533 961 91 61
TÜRSAV SİNEMA EVİ Gazeteci Erol Dernek Sokak No:12 Kat:2 Beyoğlu
devamı

“Yerli dizi yersiz uzun!”


Tüm dizi sektörü büyük eylem için hazırlanıyor!
devamı

SENDER BANKA HESAP NUMARASI


GARANTİ BANKASI GALATASARAY ŞUBESİ (068)
HESAP NO: 6298734
devamı
 
yayınlar
tüm yazılar

UZUN METRAJLI FİLM SENARYOSU YAZMAK

Senaryolar kitap olarak basılıp okunmaktan çok filme çekilmek için yazılır. Tamamlanmış bir senaryo, yapım sürecinde bir yol haritası olarak kullanılır.

Senaryo yazımı oldukça teknik bir konudur ve kimse kendiliğinden oturup yazamaz. Bu, kazanılması ve geliştirilmesi gereken bir beceridir. Senaryolar, yaratıcı bir an sonucu kendiliğinden sayfaya düşmezler, geliştirilmeleri ve iyileştirilmeleri gerekir.

Sinema ve televizyon için yazmak arasında önemli farklılıklar vardır.

Farklı deneyimler: Evde televizyon izlemekle sinemada film seyretmek farklı deneyimlerdir.

Ölçek: Film hikayeleri televizyon dizilerinden fikir, görsellik, duygu ve maliyet bakımından daha geniş ölçektedir.

Raf ömrü: İyi filmlerin ömrü televizyon dizilerinden daha uzundur.

Hikaye anlatımı: Filmler televizyon dizilerinden görsel hikaye anlatımı ve yapı bakımından daha karmaşıktır.

Anlatım kapsamı: 60 dakikanın üzerindeki televizyon filmleri yayın akışına uydurulmakta zorlanır. Öte yandan 90 dakikanın aşağısında uzun metrajlı filme rastlamak güçtür.

Uluslararası pazar: Filmlerin yerel pazarın ötesinde uluslar arası izleyiciye de seslenmesi gerekir.

Yeni filizlenen bir senaryo yazarı olarak mümkün olduğu kadar sık sinemaya gitmeniz gerekir. Filmleri, hedeflendiği üzere geniş ekranda izlemeniz lazımdır. Mümkün olduğunca çok senaryo okumalı ve okuduğunuzu sinemada izlediğinizle karşılaştırmalısınız. Sektör dergilerinden Variety, Broadcast, The Holywood Reporter ve Screen International dergilerini takip etmenizde yarar var. Bu yayınlar, sektörün nasıl işlediği ve karşılaşacağınız zorluklar konusunda bilgilenmenizi sağlar.

Çoğu senarist kariyerine kısa film senaryoları yazarak başlar. Kısa filmler yalnızca önemli bir alıştırma alanı değil, aynı zamanda sektörde işlerinizi tanıtmanız bakımından da faydalıdır. Her ne kadar kısa filmlerden nadiren para kazanılsa da, bu filmleri gerçekleştirmek ve sergilemek için daha çok fırsat vardır. Yeteneğinizi geliştirmek ve kendinizi tanıtmak için kısa film senaryoları yazmayı deneyin.

Senaryo yazarlarının yazdıklarının üzerinden geçip, yeniden yazması beklenir. Bir proje geliştirirken, yeniden yazmaya hazırlıklı olun. İyi yazarlar yazdıklarından hiçbir zaman tatmin olmaz, projelerini daha da geliştirmeye gayret eder. Öte yandan vasat yazarlar, yazdıklarının muhteşem olduğunu düşünür ve iyileştirme sürecine direnirler.

Eğer bir projeyi yazmak üzere görevlendirilmişseniz, iki önemli ilişkiyi geliştirmeniz gerekir: İlki, projeyi geliştirmek ve değerini artırmakla yükümlü olan yapımcıyla olan ilişkiniz, ikincisi de kreatif kontrolü elinde bulunduran yönetmenle ilişkinizdir. Diğer insanların senaryonuzu gerçekleştirirken kendi bakış açılarını, fikirlerini ve hayat tecrübelerini beraberinde getireceği gerçeğini kabul etmeniz gerekir.

Senaryo nasıl yazılır kitaplarını almanın bir faydası var mı? Dramatik yapı ile ilgili kitapları ve bilhassa Aristoteles’in “Poetika”sını okumakta fayda  vardır. Öte yandan bu tip kitaplar, tıpkı gözlük takmak gibidir; gözünüzü düzeltmez ama daha net görmenize yardımcı olur. Senaryo yardım kitaplarını bir dizi kural olarak görmektense, rehber olarak kullanın. Bu işin hiçbir kuralı yoktur, yalnızca çok çalışmak gerekir.

Her zaman izleyici için yazdığınızı hatırlayın. Film çekmek zor, sinemalarda gösterime girmesini sağlamak daha da zor, insanların filmi izlemeye gelmesini sağlamak belki de en zor şeydir. Endüstrinin, projeye yatırım yapabilmesi için filmi seyirciye satabileceğine inanması gerekir. Endüstriye, projeniz için potansiyel bir izleyici kitlesi olduğunu göstermeniz gerekir.

Uzun metrajlı film senaryosu yazmak her zaman zordur. Derinizin kalın olması, mücadele etmeniz ve yılmamanız gerekir. Yönetmenler, yapımcılar, şirket yetkilileri ya da senaryo doktorlarının işinizle ilgili söylediklerine katılmak zorunda değilsiniz. Ancak projenizi gerçekleştireceğiniz kişiler onlar olduğu sürece, ne dediklerine kulak vermeniz gerekir. 
 
TÜRKİYE SİNEMA REFORMU İÇİN BİRLEŞTİK

Biz aşağıda imzası olan sinema kuruluşları, ortak çıkarlarımızı tanımlamak, ortak sorunlarımıza çözüm bulmak için Türkiye Sinema Konseyi adıyla bir istişare ve işbirliği zemini oluşturduk.
Endüstrinin hiçbir kesiminin kısmi çözümler elde edemediğini; sınırlı da olsa, bütün kazanımların ancak birlikte sağlanabildiğini son altı yıl içinde iyice anladık.
Devamı
TÜRKİYE SİNEMA KONSEYİ 2. BÜLTENİ

2010, Türkiye Sinemasının bu konumunu yeni bir siyasete çevirme yılı olabilir... Bu satırları okuyanların “içi bizi dışı onları yakar” dediğini tahmin edebiliyoruz. Ancak inanıyoruz ki, bütün bu gelişmeler, bizlerin yarattığı bu gerçeğin içiyle dışını eşitlemenin fırsatlarını da sunuyor. Türkiye Sineması’nın filmleri ve dizileri ile küresel endüstri içinde önemli bir yer edinmesi, ülke ekonomisine ciddi bir kaynak yaratması mümkündür.
Devamı
tüm yazılar
sinemaya destek verenler
 
 

SİNEMA VE TELEVİZYON SENARYO YAZARLARI DERNEĞİ


TÜRSAV SİNEMA EVİ Gazeteci Erol Dernek Sokak No:12 Kat:2 Beyoğlu  
Tel: 0212 244 21 22-251 65 45   Eposta : info@senaryo.org.tr
Web Sitesi Tasarımı ve Dinamik İçerik Yönetimi
Kurumsal Kimlik Tasarımı: Barış SARHAN
Hayal Kurmak Serbest Kurumsal Kimlik: Kemal Gökhan Gürses